Dog racing

Konečně se v naší republice objevil nový sport, který je šitý na míru celé smečce. Hned jsem se stala členkou a požádala o zkoušky jako rozhodčí, tudíž budu mít tu čest působit v tomto klubu i aktivně.

Zde si můžete pročíst stránky Klubu

Dog racing pochází u USA, kde nás zaujala myšlenka rozvinout tento sport i nás v ČR, jen s tím rozdílem, že jsme racing rozpracovali pro české poměry v tom duchu, aby se mohli zúčastňovat všechna plemena různých velikostí včetně kříženců. Vyjmuli jsme pouze chrty, ti mají svůj krásný dostihový sport.

Dog racing nepatří zrovna mezi jednoduché sporty vzhledem k vybudování zázemí, vybavení a počtu pomocníků při organizaci.

Rovinná trať je v délce do 100 m a protože se běhá neustále na stejné ploše, doporučuje se písková dráha, která může být i lehce do kopce. Travnatý porost by byl po pár tréninkách  při této zátěži zcela zničen.

Potřebné vybavení pro dog racing jsou startovní boxy pro 6 psů, mobilní oplocení, které zamezí nejen vyběhnutí psa z dráhy, probíhající stěna a zadní stěna v odchytovém prostoru. Obě stěny musí být z měkkého materiálu, aby se pes v žádném případě nemohl při vyvinuté rychlosti zranit. Překážky v počtu 3-5 kusů a naviják s umělou návnadou, který má malou setrvačnost a zastaví takřka na místě. A časomíra, která se využívá k sólovým běhům na sčítání časů.

Sólové běhy se budou podporovat hlavně u nesnášenlivých plemen, která by nezvládala skupinové běhy bez „rvaček“. Vítězem tedy bude pes s nejnižším součtem časů za všechny 4 běhy.

U skupinových běhů se losováním psi rozdělí do skupin / samozřejmě dle své velikosti, je to podobné jako u agilit- S,M,L/ a vylučovací metodou se psi „doběhají“ do vítězných tří pozic.

A protože v republice je velmi oblíbený coursing, který běhají opravdu již všechna plemena, neváhali jsme proto s vymezením plemen a soutěžní řád jsme sestavili na všechny běhavé rasy a křížence. Dog racing můžeme k coursingu lehce přiblížit. Samozřejmě s tím rozdílem, že se jedná o rovinné běhy, kde jsou na dráze i překážky s výjimkou crosových závodů / které také chystáme do budoucna/.

Při tomto sportu se musí pes soustředit okamžitě na samém začátku, protože při sebemenším zaváhání nestihne již svého soupeře. Běhá se několik tras za sebou, takže si pes velmi dobře posiluje kondici. Navíc když se běhá ve skupině, má pes touhu být co nejrychlejší. Psi jsou na dráze označeni barevnými kroužky / něco jako široký obojek z látky/, aby rozhodčí mohl s přesností zaznamenat pořadí psů, protože se posuzuje zepředu a na dečku s čísly by neviděl.

V návaznosti na tom, jak se bude zvyšovat zájem o tento sport, plánujeme i rozdělování psů dle FCI skupin.

Výhodou tohoto sportu je, že vám pes nikam neuteče a jeho majitel se nemusí do sportu zapojovat nijak víc než psa umístit do boxu a v odchytovém prostoru si ho zapnout na vodítko a odvést z prostoru.

Tréninky budou převážně o sobotách na Praze 9 v ZKO Hloubětín. Nyní 11. a 18.ledna.

Pro bližší informace můžete kontaktovat klub: 602 200 270 A na stránkách najdete další podrobnosti.

Za klub: František Mojžíš, předseda českého dog racing klubu.

Trénink na adrese: ZKO Hloubětín, Čelákovická, Praha 9 (GPS: 50°5'50.217"N, 14°31'45.987"E ), Bus 109 a 183, zastávka Kolonie

Zdroj:http://www.mazlickoviny.cz/clanek/dog-racing