Treiball

Treiball

Již delší dobu po tomto sportu pokukuji. Líbí se mi, jak se psy snaží "hrát s míčem kulečník". Protože se věk mých psů zvyšuje a agility nechci s nimi dělat jako s veterány, hledám pro ně nevhodnější alternativu. A treiball se mi zdá jako velmi vhodná náhrada.  

 

V současné době se tomuto sportu nevěnujeme. Jen občas vyndáme sadu balónů a nechám smečku vyblbnout.

 

I v psím světě existují různé druhy hraček, her a sportu. Také psi umí projevit určitý druh kreativity a proto, jim lidé s oblibou vymýšlejí různé disciplíny. Jedním z takových je například Treibball. Tuto sportovní aktivitu vymyslel Jan Nijboer z Holandska, jako náhradu za pasení ovcí pro ovčácká plemena a jedná se o poměrně novou disciplínu. Místo ovcí se však používají gymnastické míče.

Jaká jsou pravidla hry?

Úkolem psa je přemístit cekem 8 gymnastických míčů uspořádaných do trojúhelníku, do branky v určeném časovém limitu. Za spolupráci psa i psovoda se získávají body. Další body se dají získat, za přihnání míče psem na jeden nebo dva povely. Za kousání do míče či používání tlapky jsou naopak body odečteny. Výsledek se vypočítává podle dosaženého času a počtu kladných a záporných bodů.

Pomůcky ke hře

  • Psi nad 43 cm mají určeno 8 gymnastických míčů o velikosti 45 až 85 cm
  • Psi do 43 cm mají určeno 8 gymnastických míčů o velikosti 25 až 75 cm
  • Plocha hřiště je 15,5x 23 m
  • Pomůcky potřebné k vytyčení branky: tyče, kužely, může být fotbalová branka
  • Vhodné je používat pasáckou hůl ale nutně se to nevyžaduje

Kategorie podle velikostí plemene

Na soutěžích bývají psi rozděleni do dvou kategorií podle velikosti plemene. Ti menší pak používají menší míče a také mají užší prostor. Další kategorie jsou rozděleny podle věku a také stupně pokročilosti – nováčci a zkušenější.

Pro která plemena je tento sport vhodný?

Původně byl treibball pouze pro ovčácká plemena, avšak zkušenosti ukázaly, že je vhodný i pro jiná plemena bez rozdílu velikosti i věku. Není tak náročný jako třeba Agility, zvládnou ho jak štěňata, tak starší psi.

 

zdroj: http://svetkreativity.cz/treibball-zabavna-sportovni-disciplina-pro-psy/